Okręt flagowy wsród kart graficznych do Atari :) Matrix TC1006 (1MB).

Karta graficzna MatScreen/M110 przeznaczona do Atari MegaST (złącze MegaBUS). Pozwala ona na podłączenie 19" monitora monochromatycznego (ECL) od Atari TT. Producentem karty jest firma Matrix Daten Systeme GmbH.


"Przejściówka" VME --> MegaBUS pozwalająca na podłączenie karty graficznej firmy Matrix, przeznaczonej dla Atari MegaST (złącze MegaBus) do komputerów Atari posiadających magistralę VME.

Przejściówka MegaBUS --> VME pozwalająca na podłączenie karty VME w Atari MegaST. Przeznaczona do karty E-Screen firmy Eickmann Computer, którą mozna zobaczyć poniżej.


Jest to adapter służący do podłączenia karty graficznej ISA (najprawdopodobniej ET4000, gdyż takich rozwiązań było swego czasu całe mnóstwo).



Z tego co mi się udało wyszukać jest to polski produkt ! Nazwa tej firmy (z Wrocławia ?) pojawiła się przy okazji jakiegoś rozwiązania do komputerów C64.
Karta graficzna z pewnościπą to nie jest, a jedynie modyfikacja pozwalającą "więcej wyciągnąć" z samego Atari. Zamiast zbyt dużej "ramki" na monitorze, zyskujemy większą rozdzielczość i mamy dostępny cały ekran monitora.



Dwa układy PAL na malutkiej plytce zalanej klejem i klika przewodów na płycie Atari, to cały Overscan. Potrzebny jest jeszcze sterownik ładowany z katalogu AUTO i gotowe.

Monitor Atari SC1224
- rozdzielczość niska ST: 368x264
- rozdzielczość średnia ST: 736x264

Monitor LCD Eizo
- rozdzielczość wysoka ST: 672x480.

Monitor BenQ BL-702A
rozdzielczości niska, średnia i wysoka, tak samo jak powyżej.

Karta przeznaczona jest do komputerów Mega STE, ale dzięki przejściówce, którą (tak się szczęśliwie złożyło) posiadam, można ją podłączyć do Mega ST.
Okazuje się, że ta wersja karty E-Screen+ Rev.D działa nietylko z MegaSTE, lecz także z TT (co niniejszym sprawdziłem).
Tak więc karta napewno jest sprawna.
Niestety nie udało mi się jej zmusić do działania w MegaST, poprzez wspomnianą wyżej przejściówkę.




A tak wygląda po zamontowaniu w Mega ST:






Po wielu próbach i nieprzespanych nocach w końcu udało mi się przejść z karty TsengLabs, na ATI. Aby to uczynić należy wymienić układ GAL na karcie VME (widoczna na foto powyżej). Oczywiście należy posiadać wsad do nowego GAL-a i odpowiednią wersję sterowników, aby obsługiwały kartę ATI Mach64. Początkowo próbowałem używać karty ATI Graphics PRO Turbo z układem Mach64, ale nie odniosłem pełnego sukcesu. Karta działała znakomicie w trybie czarno-białym (do 1024x768 i więcej), lecz przy próbie uruchomienia w kolorach pojawiał się pulpit bez jakichkolwiek czcionek, a zamiast kursora kwadrat. Dopiero po wymianie karty na ATI Mach64 (już nie Graphics PRO Turbo) zaczęło działać. Małe porównanie kart (Matrix, Nova, AlberTT) można zobaczyć tutaj.
9.IV.2009 - karta zmieniła właściciela, razem z dyskiem twardym Megafile 60.

Grudzień 2017 - od ponad roku trwały przymiarki do reedycji adaptera NOVA, na podstawie ogólnodostępnego schematu. No i w końcu udało się, kilka adapterów rozeszło się błyskawicznie po całej Polsce.


Jest nawet z tej okazji specjalny kartonik :)




Pracuje tylko w jednej rozdzielczości: 1024x768, w 16 kolorach. Wyjście standardu VGA.