• NetUSBee
Jest to karta podłączona do złącza magazynka ROM (kartridża). W odróżnieniu od pozostałych kart jest to "produkt współczesny". Na zdjęciach widać okrojoną wersję, bez złącza USB, które jak na razie pozwala na podłączenie wyłącznie myszki, dlatego jego funkcjonalność jest mocno ograniczona.
Karta sieciowa oparta jest na popularnym chipsecie Realtek RTL8019AS. Dostępne są sterowniki (od EtherNEA/C-a) pod następujące systemy: TOS (STinG), MagiC (MagiC Net), MiNT (MiNT Net).

Z uwagi na fakt, iż STinG (z tego co mi wiadomo) nie obsługuje DHCP, używam tej karty pod SpareMiNT-em. Spisuje się doskonale.
CAB, HighWire, Lynx - przeglądarki,
aFTP - klient ftp.
A tutaj opis jak skonfigurować MiNT-a, gdy adres jest statyczny, lub przy użyciu DHCP.
 • BioVME firmy BioData

Tej karty niestety nie udało mi się uruchomić - brak sterowników.

Lipiec 2012 - w archiwum HYP Chips 'n Chips (Final Release X) można znaleźć informację o tym, że zworki na karcie ustawione są na obsługę złącza BNC, usunięcie obu zworek pozwoli na używanie złącza AUI.

 • RIEBL - wersja VME

Dwie takie karty kupiłem na giełdzie elektronicznej za kosmiczną kwotę 15zł :). Na jednej z nich wprowadzilem małą przeróbkę ułatwiająca wymianę baterii.
 • RIEBL - wersja MegaBus

Marzec 2011 - trzy takie karty (i jedną VME) udało mi się kupić za niewielką kwotę na niemieckim Ebay'u.

Kwiecień 2012 - wszystkie karty okazały się sprawne.

Ustawienia jumperów J1-J7:
 • wszystkie zworki z pozycji "dolnej" (jak na foto) - aktywne złącze BNC,
 • zworki w pozycji "górnej" - aktywne gniazdo AUI (sprawdzone).
Dostępne sterowniki:
 • STING (TOS) - ETHER.STX (dostępny z programem). Oprócz tego ładujemy moduł TCP.STX i eventualnie jeżeli potrzebujemy RESOLV.STX. W Control Panel wybieramy "STinG Port Setup". Wskazujemy na rozwijanej liście naszą kartę, w tym wypadku "Riebl Mega" lub "Riebl Mega (Mod.)" - ten drugi wybór to wersja zmodyfikowana**. Wpisujemy adres IP oraz maskę podsieci. Należy także zmodyfikować plik ROUTE.TAB. Dla połączenia ST (192.168.0.2) z PC (192.168.0.1) udostępniającym połączenie z internetem wpis powinien wyglądać następująco (ważne, aby edytor wstawiał prawdziwe tabulacje, a nie kilka spacji !!!):
0.0.0.0[Tab]0.0.0.0[Tab]EtherNet[Tab]192.168.0.1

 • Atari Network Service - rozpoznaje kartę, można ją przetestować i zmienić adres MAC. Dalszych testów nie prowadziłem. Program nie rozpoznaje (przynajmniej ta wersja której używałem) kart poddanych modyfikacji**.
 • MiNT-Net. Choć istnieją sterowniki w wersji szybszej i wolniejszej, dla kart przed i po przeróbce**, nie udało mi się uruchomić tej karty pod MiNT-em. System zawiesza się podczas startu, po załadowaniu sterownika (będę pewnie jeszcze próbował).
RIEBLMST.XIF:                niezmodyfikowane karty Riebl dla MEGA BUS,
RIEBLMST_FAST.XIF:    szybszy dostęp do pamięci, dla systemów bez "dopałek" (8MHz i 68000),
RIEBLSPC.XIF:                dla zmodyfikowanych** kart,
RIEBLSPC_FAST.XIF:    karty zmodyfikowane**, szybszy dostęp do pamięci dla systemów bez "dopałek" (8MHz i 68000),
RIEBLTT.XIF:                  karty Riebl VME dla Atari TT,
RIEBLSTE.XIF:
                karty Riebl VME dla Atari MegaSTE.

** - karty Riebl w wersji MegaBus nie działają z TOS-em 2.06 ! Adresy używane przez kartę, zajęte są właśnie przez ten system (sypią się bombki). Rozwiązaniem problemu jest zamiana A20 i A21 na karcie RIEBL. Czyli zamienienie pinów 30 i 34. Złącze karty sieciowej jest oddalone od karty na drutach, tak więc zamiana nie jest zbyt skomplikowana. Tak zmodyfikowana karta działa pod TOS-em 2.06, jak i wcześniejszymi wersjami.
Czerwiec 2020 - karta której używam spisuje się doskonale zarówno pod STING-iem, jak różniez udało mi się ją zainstalować pod MiNT-em. • PAM's NET - wersja VME

Mimo usilnych starań nie udało mi się uruchomić karty pod TOSem (STING), za to spisywała się ona doskonale pod Linuxem (Debian). Komputer połączony był z Hub'em za pomocą skrętki (do złącza AUI na karcie podłączony jest Transceiver CentreCOM-210TS AUX <> RJ-45). Obecnie karta odpoczywa, jej miejsce w TT-tce zajęła karta graficzna Matrix TC1006.
 • Dialog DigaNet (eLAN)
Karta sieciowa przeznaczona dla komputerów Atari posiadających złącze MegaBus. Karta powstała dla standardu sieci eLAN.
"eLAN - The Industrial Net".
Sieć, która jest w stanie sprostać wysokim wymaganiom. Dla systemu TOS jest Elan lub Elan-DOS będący implementacją klienta DOS. • PAM's NET (?) - wersja MegaBus !!!
Karta sieciowa na złącze MegaBUS stosowane w serii MegaST. Karta oparta jest na układzie AMD Lance, więc jest duże prawdopodobieństwo, że zadziała ze sterownikami do kart Riebl lub PAM's. Na karcie brak informacji o producencie.


Kwiecień 2012 - karta sprawdzona, działa. Pod STING-iem analogicznie jak karta RIEBL (z listy wybieramy kartę "PAMs EMega").

Istnieje oprogramowanie przeznaczone dla kart PAMs, są to sterowniki TUW-TCP fur PAMs Ethernet Karten. Kolejność plików w katalogu AUTO:
- INETCUST.PRG
- LANCEPAM.PRG
- TUWTCP.PRG
ustawienia sieci zawarte w pliku INETCUST.INF.

Jeżeli chodzi o uruchamianie pod MiNT-em, efekt taki sam jak opisałem przy karcie RIEBL.
LANCE.XIF:        sterownik dla kart PAM's Net VME (TT) i MegaBus.

W obu przypadkach (Riebl i PAM's Net na MegaBus) podczas próby uruchomienia MiNT-a (Cripple MiNT) Atari wiesza się w momencie ładowania sterownika do karty, co widać poniżej.


Lipiec 2012 - z archiwum HYP Chips 'n Chips (Final Release X). Znalazłem informacje na temat zworki na karcie.
Czerwiec 2020 - Sterownik do MiNT-a już się ładuje, minęło tylko 8 lat :)Udało mi się namierzyć oryginalne oprogramowanie do karty, jest tam międzyinnymi program testujący kartę oraz oprogramowanie pozwalające w pełni wykorzystać możliwość tej karty. Co ciekawe, karta pozwala na zmienienie Atari w bezdyskową stacje roboczą !!! Sterownik znajduje się w pamięciach EPROM na karcie !
Poniżej kilka przetłumaczonych zdań z instrukcji:

Pam'sNET-E-MEGA
Jest to karta sieciowa kompatybilna z Ethernetem dla złącza megabus Atari MEGA ST. Dlatego działa tylko na MEGA ST. Działa również w połączeniu z innymi adapterami kompatybilnymi z Ethernetem. Zaletą karty E-MEGA jest fakt, że oprogramowanie sterownika sieciowego jest ładowane z ROMu karty, a nie z dysku twardego, dzięki czemu sterownik sieci nie wymaga żadnej pamięci głównej dla tej karty. Karta E-MEGA umożliwia stosowanie „stacji bezdyskowych” jako miejsc pracy, ponieważ wszystkie miejsca pracy mogą uruchamiać sterownik sieciowy z pamięci ROM karty.

Tę ostatnią funkcję można wyłączyć za pomocą małego KIPP-SWITCH na karcie sieciowej obok połączenia Cheapernet. Jeśli przełącznik jest ustawiony, sterownik sieci jest ładowany z dysku twardego. Jeśli na dysku twardym nie ma sterownika sieciowego, karta sieciowa nie jest aktywowana. Całą sieć można zatem dezaktywować w ten prosty sposób.
Prosimy o zachowanie ostrożności podczas obsługi karty. Zastosowano komponenty C-MOS, które są bardzo wrażliwe na wyładowania statyczne. Proszę zwrócić uwagę na zwykłe środki ostrożności!

Pam'sNET-E-VME
Jest to karta sieciowa kompatybilna z Ethernetem dla gniazda VME-BUS Atari MEGA STE / TT. Dlatego działa tylko na komputerach Atari z gniazdem VME-BUS. Działa również w połączeniu z innymi adapterami kompatybilnymi z Ethernetem. Jest to najszybsza adaptacja Ethernet wszystkich adapterów Ethernet. Wadą karty E-VME jest to, że użycie „STACJI BEZDYSKOWYCH” nie jest tutaj możliwe, ponieważ stacja robocza uzyskuje dostęp do dysku twardego SERVER dopiero po uruchomieniu sterownika sieciowego. Stacja robocza z kartą E-VME wymaga zatem lokalnego dysku twardego lub lokalnej stacji dyskietek, z której uruchamiany jest sterownik sieciowy.

INSTALACJA
Karta E-MEGA musi być podłączona do wewnętrznej szyny MEGA urządzeń ATARI MEGA-ST. W tym celu należy otworzyć komputer MEGA ST (odwrócić komputer, odkręcić wszystkie śruby w kwadratowych otworach, ponownie obrócić komputer, ostrożnie podnieść pokrywę, usunąć złącze wtykowe w komorze baterii, zdjąć pokrywę, wygiąć metalowe zaczepy na osłonie, podłączyć wtyczkę do komory baterii wycięcie, usuń osłonę).
Zdejmij plastikową wkładkę z tylnej ściany obudowy, usuń przykręcony wspornik blaszany z blachy ekranującej.
Kartę E-MEGA należy teraz włożyć do złącza MEGA-BUS, aby połączenia Ethernet i Cheapernet wystawały z tyłu obudowy komputera. Upewnij się, że karta jest prawidłowo osadzona w złączu MEGA-BUS !!
6-pinowe złącze zasilacza można teraz podłączyć do wolnego złącza między zasilaczem a dyskietką (nie używaj siły, ochrona przed odwrotną polaryzacją !!)
Komputer można następnie ponownie złożyć w odwrotny sposób (nie zapomnij o kablu akumulatora). Teraz podłącz komputer do monitora i klawiatury (bez dysków twardych). Przełącznik na karcie sieciowej (obok połączenia Cheapernet) musi być przechylony do góry.
Włącz monitor, włącz komputer, naciśnij klawisz ALTERNATE po podświetleniu ekranu i trzymaj go wciśnięty, aż pojawi się pulpit.

Dysk „c” (MAŁY LIST „c”) powinien teraz istnieć na komputerze stacjonarnym.
Jeśli tak nie jest, należy zarejestrować dysk „c” (OPCJA INSTALUJ !!).
Dwukrotne kliknięcie na dysk „c” otwiera okno katalogu, które zawiera NINSTALL.PRG.


Uruchom NINSTALL.PRG, a następnie ZAINSTALUJ ... z linii menu. W poniższym oknie dialogowym można ustawić identyfikator ETZKNOTEN ​​i język. Identyfikatory węzłów sieciowych należy przypisywać w porządku rosnącym, karta w komputerze serwera zawsze otrzymuje identyfikator 1. Językiem jest oczywiście NIEMIECKI.
Następnie wybierz ZAKOŃCZ z wiersza menu i jeśli nie nastąpi to automatycznie, wykonaj zimny start.

Adresowanie można teraz sprawdzić w KOMUNIKACIE STARTOWYM karty E-MEGA na ekranie.


UWAGA: Jeśli komputer z zainstalowaną kartą E-MEGA ma działać jako komputer dla jednego użytkownika (tj. Bez dostępu do sieci), naciśnij klawisz ALTERNATE po włączeniu komputera, gdy monitor jest podświetlony, i przytrzymaj go, aż do pulpitu pojawia się. Sterownik sieciowy nie instaluje się w ten sposób!

OPROGRAMOWANIE:
Plik konfiguracyjny PAMSNET.CNF

Przede wszystkim należy utworzyć plik konfiguracyjny, który informuje sieć o właściwościach istniejącej sieci.
Ten plik konfiguracyjny należy utworzyć za pomocą edytora ASCII i przechowywać pod nazwą PAMSNET.CNF w katalogu głównym partycji „C” na dysku twardym serwera.
Narzędzie konfiguracyjne PCONFIG należące do PAMSNET zdecydowanie działa niepoprawnie i dlatego absolutnie nie nadaje się do tworzenia pliku konfiguracyjnego.
Przykładowy plik konfiguracyjny można zmienić tylko pod nazwą „PAMSNET.CNF”.
Poniższe zasady dotyczą STANDARDOWEJ KONFIGURACJI SIECI SED DOC:
Sieć składa się z SERWERA PLIKÓW i dowolnej liczby (maks. 126) miejsc pracy. Sam FILE SERVER nie jest dedykowany, tj. jest również używany jako miejsce pracy (Platz1).
Wszystkie dyski twarde znajdują się na serwerze plików, nie ma dysków lokalnych.
Dyski twarde składają się z:
a) Dysk twardy:
Urządzenie SCSI (jeśli to możliwe, Quantum LPS52 / 105, w razie awarii standardowy dysk twardy STE / TT) jako URZĄDZENIE 0 do adaptera hosta ICD lub wewnętrzne połączenie z MEGA STE / TT, 3 partycje (CDE ), Dysk C z 10,3 MB (21095 sektorów z 512 bajtami) do instalacji sieciowej, instalacji serwera i narzędzi, dysk D z 32 MB (65535 sektorów z 512 bajtami) całkowicie zarezerwowany dla SED-DOC i dysk E z całą pozostałą pojemnością dysku twardego dla aplikacji specyficznych dla klienta.
b) Wymienialna płyta:
SYQUEST SQ555 jako URZĄDZENIE 1 przez adapter hosta ICD na porcie DMA (także z komputerami TT!), 2 partycje (FG), skonfigurowane analogicznie do partycji C i D dysku twardego, aby zagwarantować bezstratną kopię zapasową danych .

Dyski twarde powinny być skonfigurowane z programami ICD. Jednak do skonfigurowania dysków twardych można użyć dowolnego innego oprogramowania dysku twardego, pod warunkiem, że jest on zgodny z interfejsem AHDI i obsługuje dyski SCSI w systemach ST i TT.

Do pracy w sieci można używać tylko następujących sterowników dysku twardego:
ICD (ICDBOOT.SYS)
AHDI (SHDRIVER.SYS)

Zdecydowanie należy preferować oprogramowanie ICD. Podczas pracy w sieci ICD-BOOTER musi być skonfigurowany w następujący sposób (przez HDUTIL.PRG): VERIFY OFF, WRITE CACHE OFF, READ CACHE ON, logical size size = max. w systemie bufory danych i FAT = liczba sektorów FAT dysku D (do ustalenia za pomocą HDPARTS.TOS z pakietu oprogramowania ICD), bloki w pamięci podręcznej: 15, sektory na blok: 8, dodatkowy folder = 0 , Identyfikatory do zignorowania: 4 i 6.

Należy unikać korzystania z systemów SCSI innych dostawców (RHOTHRON, GE-SOFT, LACOM, PROTAR i ich repliki), ponieważ generalnie powodują problemy w działaniu sieci.
Miejsca pracy nie mają lokalnych dysków twardych, uruchamiają się bezpośrednio z dysku serwera z katalogu specyficznego dla stacji roboczej (dlatego każda stacja robocza ma własną partycję C).
Drukarka może być podłączona do interfejsu równoległego na każdej stacji roboczej W trybie sieciowym każda drukarka może być adresowana z każdej stacji roboczej.
Drukarka laserowa Atari może być podłączona do sieci, ale nie można tego zrobić na serwerze plików (drukarka laserowa blokuje serwer plików podczas drukowania). Do drukarki można adresować za pomocą emulacji Epson FX (LASERBRAIN).

Poniższe wyniki z tej konfiguracji STANDARDOWEJ
Plik konfiguracyjny (tutaj dla trzech miejsc pracy):.........
Plik konfiguracyjny składa się zasadniczo z 5 części, z których każda jest oddzielona jedną lub więcej pustymi liniami.
Wszystkie informacje w wierszu są oddzielone co najmniej jedną spacją.
Linie komentarza można wstawić gwiazdką (*) w pozycji pierwszego znaku.
Różne inne programy, które mogą zainteresować sprzęt, np. Akcelerator ekranu

BUFL.PRG (od wersji PAMSNET 1.2, pozwala na partycje BGM w sieci,
             Sterowniki w wersji 1.2 są zawsze w wersji NETH * .PRG,
             Wersja 1.1 sterownik zawsze NETL * .PRG)
NET [H, L] *. PRG (aktualny sterownik sieci, ostatni PRG w
                 folderze AUTO).