Aktualnie jestem posiadaczem (szczęśliwym !) następujących produktów marki ATARI, lub z tą marką związanych:


Atari Mega 4 (TOS 3.06PL)
Megę udało mi się kupic jako uszkodzoną (niesprawny zasilacz). Miałem zasilacz po poprzedniej Mega 1, którą unieruchomiłem podczas instalacji HyperCache. Obudowa, jako niepożółkła, równiez pozostała z Mega 1.
TOSCard to prawdziwy skarb, szczególnie dzięki możliwości podłączenia urządzeń IDE.Od środka wygląda to tak (kliknij aby powiększyć):
 
               

Luty 2011. Po zmontowaniu PAK-a pojawił się problem ilości miejsca w obudowie MegaST, mimo iż jest go więcej niż w zwykłym ST, to i tak zbyt mało, aby to wszystko pomieścić. Dlatego też czas na przeprowadzkę do obudowy PC XT, na pocieszenie pozostaje fakt iż jest to obudowa od Atari PC3.
Pierwszy problem to rozstaw otworów tulejek do mocowania płyty. Konieczne było usunięcie starych i zamocowanie nowych.

Potem jeszcze drobne przycięcie blachy mocującej napędy, aby zrobić miejsce na PAK-a i pod przyszłe dodatki (FRAK ?).

Pozostała jeszcze korekta długości nietórych przewodów i taśm i wszystko powinno już grać.

Maj 2011. W obudowie znalazło się miejsce na CD-ROM i dysk twardy (oba SCSI). Zamontowanie dysku wymagało już wygospodarowania dodatkowego miejsca. Do montażu przydała się blacha mocująca dysk w Atari TT. Robi się ciasno :)

Po lewej widać kotroler SCSI (c't SCSI Adapter), który jednak ze względu na ograniczone możliwości został wymieniony na inne rozwiązanie.
 
Wrzesień 2011. Do PAK-a dołączył własnoręcznie zmontowany FRAK.
Po lewej stronie widać "nowy" kontroler i zewnętrzny port SCSI.Październik 2011. Niewielka zmiana, choć ważna: wentylator. Ze względu na zamontowany nad PAK-iem FRAK trzeba wymusić większą cyrkulację powietrza w okolicach procesora. Miejsce się znalazło, ilość okablowania rośnie :)


Grudzień 2011. Udało się rozwiązać problem zasłoniętego portu kartridża. Dzięki temu rozszerzeniu, mam teraz do dyspozycji dwa złącza.
Miejsca było niewiele przy złączu ROM, więc i tu nie obeszło się bez małej przycinki. Poniżej widać efekt końcowy z zamontowaną kartą NetUSBee w jednym z portów. Karta sieciowa niestety wystaje poza obudowę, lecz w obudowie i tak robi się ciasno, a PuPla/2 już prawie gotowa i Panther/2 też czeka na swoją kolej (dwa złącza ISA, pytanie tylko gdzie). Tym jednak będę martwił się później.A tak prezentuje się całość z zewnątrz:Marzec 2012. Przeprowadzka. Zabrakło miejsca w obudowie po atarowskim PC i pojawiła się konieczność przeniesienia całego majdanu do większej obudowy.

Grudzień 2013: Przy okazji zmiany płyty głównej, wprowadziłem na niej kilka małych lecz bardzo pomocnych usprawnień:


a) podstawka ZIF 64 powinna zapewnić pewniejsze "trzymanie" całego zestawu rozszerzeń,


b) złącze stacji dyskietek, to niby nic, jednak oryginalna taśma nie jest zbyt długa,


c) port ROM ustawiony prostopadle do płyty pozwala na lepszy dostęp do niego.


Luty 2017: Zmiana kosmetyczna obudowy :)

 

ATARI FALCON 030 !!!

Tego komputera nie trzeba chyba przedstawiać żadnemu fanowi Atari. Jak tylko płyta się pojawi, będę próbował ją uruchomić.
Płyta dotarła i niestety okazała się niesprawna :(
Złącze zasilania nietypowe (przykładowo w TT jest zgodne z PC AT).
Drugi problem to złącze monitorowe, również nietypowe -
wymaga przejściówki (w tym miejscu także dla porównania można przywołać Atari TT, gdzie złącze monitorowe jest zgodne z VGA). A przecież to Falcon pojawił się później, gdy komputery PC, były już bardzo popularne.


Listopad 2013: płyta, razem z kilkoma innymi, pojechała do Francji celem naprawy. Może już niedługo będę się cieszył z posiadania Flakona. Obym tylko nie zapeszył.


Dodatkowe peryferia:
 
 

drukarka laserowa ATARI SLM605
(lekko w rozkładzie i w trakcie zmiany właściciela)

DOPPEL FLOPY

Czyli dwie stacje dysków do Atari ST w jednej "pancernej" obudowie. Z tego co widać są stacje 3,5" oraz 5,25" (z przełącznikiem 40/80 ścieżek). Z tyłu listwa z czteroma gniazdkami "na wszelki wypadek". Przełącznik z przodu służy do wyboru stacji. Udało mi się w końcu zrobić odpowiedni kabelek. Wszystko działa, a po wymianie stacji 3,5" na HD i podłączeniu do TT-tki można używać dyskietek 1,44MB.