Swego czasu natrafiłem na kilka ciekawych rozwiązań do AtariST, udało mi się nawet kupić gotowe PCB. Prace nad ich montażem posuwają się do przodu, choć powoli. Dokumentacja w języku niemieckim i polskie tłumaczenia.

PAK-030/A - akcelerator z procesorem MC68030 dla serii ST.A tak wygląda zmontowany, zamontowany (i co najważniejsze działający) PAK. Brakuje jeszcze kości Tag-RAM. Już wkrótce pierwsze testy i porównanie z TT-tką. Wielkie dzięki Michał za zmontowanie PAK-a !
Pod PAK-iem znajduje się TOS-Card czyli dodatkowy TOS 2.06 i złącze IDE. Aktualnie są zatem trzy TOS-y: 1.04 (na płycie), 2.06 (TOS Card) oraz 3.06 (PAK). Niestety kontroler IDE nie chciał współpracować z PAK-iem i trzeba było przejść na SCSI. (MC68030 + MC68882) 40 MHzA to już komplet PAK + FRAK, czyli do zestawu doszły 64MB FastRAM-u.


Wcześniejsza wersja: PAK-020 z procesorem MC68020.


Ta wersja (tzn. PAK/2) działa również z TOS-em 3.06 z nowszej wersji PAK/3. Wymiana systemu na karcie spowodowała niewielki wzrost wydajności w testach GEMBench. Kolejnym krokiem będzie wstawienie oscylatora 16MHz, jak na razie procesor pracuje z częstotliwością ST tzn. 8MHz.

FRaK - karta z pamięcią FastRAM (max. 64MB) przeznaczona dla "dopałki" PAK-030.


Prace ruszyły z miejsca i tak właśnie wygląda gotowy FRAK:

GABI - programator układów GAL przeznaczony dla Atari ST.


GABI, już w komplecie. GAL-e do FRAK-a nagrane jako pierwsze:


PuPla/2 - "płytka buforująca" do akceleratora PAK i rozszerzenia Panther/2.
Kwiecień 2014 - jako że nie przepadam za montażem układów SMD, wykonałem  wesję "no SMD". Sama płytka nie jest dużo większa od oryginalnej. Sprawdziłem, działa bez zarzutów !Panther/2 - czyli dwa sloty ISA do Atari ST. Karta graficzna (ET4000, Mach32, Mach64) i sieciowa (zgodna ze standardem NE2000).Prace ruszyły z miejsca:
   

Próby uruchomienia Pantery, jak na razie (spodziewam się postępów) doprowadziły do następujących efektów:
  • karta graficzna - karty ATI Mach32 nie chcą działać. Na PC przechodzą wszelkie testy, na Atari jest gorzej, pojawia się obraz, lecz tylko w trybach czarno-białych można coś zobaczyć, choć i tak ekran wygląda jak żaluzje pionowe.

  • karta sieciowa- tutaj też brak sukcesów. Pomimo zastosowania karty "w pełni zgodnej z NE2000" (układ Davicom DM9008F) sterownik nie widzi jej. Wyłączyłem (programowo) tryb P'n'P i ustawiłem IRQ 11. Zakupiłem drugą kartę, tym razem ze zworkami. Niestety efekt ten sam, czyli brak efektów.


Sierpień 2013 - "za Chiny Ludowe" nie mogę uruchomić Pantery :) Nie mam wątpliwości, że to efekt posiadanych umiejętności w lutowaniu układów SMD. Moja desperacja poszła tak daleko, że zrobiłem sobie wersję prototypową:


Nawet udało mi się uzyskać obraz, choć nie działało to stabilnie, co nie dziwi przy takiej plątaninie. Walczę dalej z tematem...

Wrzesień 2013- SUKCES !!! Pantera działa ! Tak jak przypuszczałem, była to kwestia montażu. Spróbowałem przy pomocy pasty lutowniczej "EasyPrint" i udało się. Karta graficzna działa aż miło, sieciowa również.

Opis konfiguracji karty graficznej.
 
PuPan/2 - połączenie Pupla/2 i adaptera magistrali Panther/2.
    Sposób na zmiejszenie ilości kart, zainstalowanych w miejsce procesora w ST. Wprowadza to trochę większy ład, jak i czyni całą "konstrukcję" bardziej stabilną :)Sprawdzony i działający !


"Pak-STE adapter", czyli jak zamontować PAK'a w Atari MegaSTE

    Jest to właściwie PuPla w wersji PLCC, dodatkowo połączona z płytką pozwalającą na zmieszczenie całego zestawu PAK-FRAK w obudowie MegaSTE.
Po zmontowaniu i zainstalowaniu nastąpi sprawdzenie tegoż pomysłu w praktyce
(o rezultatach poinformuję).